Innováció, technológia, tradíció – ezen fő témák mentén szerveződött meg idén a XX. Magyar Alkalmazott Nyelvészeti Kongresszus, amely több mint 200 résztvevővel augusztus 26-án kezdődött meg a Debreceni Egyetemen. A hazai nyelvtudomány legnagyobb szabású, háromnapos rendezvényén idén kiemelt szerep jut az internet és az informatika fejlődéséből eredő nyelvi következményeknek.
A hazai felnőttképzés problémáiról és a megoldási lehetőségekről a napokban a debreceni DAB Székházban tanácskoztak a szakemberek. Míg itthon a felnőtt korúak 8 százaléka vesz részt valamilyen oktatáson, addig például Dániában, Svédországban és Finnországban csaknem 50 százalékuk jár különböző képzésekre.
Hét magyar hallgató mellett többek között 28 amerikai diák is tanulhat a budapesti Aquincumi Technológiai Intézet nyári, egy hónapos programjában. Az intézmény eddig kilenc amerikai egyetemmel írt alá megállapodást, partnerként működik azonban együtt a Műegyetemmel is. A rövidebb kurzust februártól éves képzésekkel egészítik ki, ennek 13 ezer dolláros tandíját azonban a külföldi intézményeknek kell majd fizetniük.
Június 17-én a Debreceni Egyetem Tudományegyetemi Karok Tanácsa zárt, szavazólapon történt szavazáson Prof. Dr. Gaál Istvánt, a jelenlegi oktatási és tanárképzési elnökhelyettest választotta meg a 8 karból álló TEK elnökévé.
Alig két perccel fellövése után felrobbant Dél-Korea kísérleti űrrakétája – számolt be a BBC. A keresztelt szerkezet a tervek szerint egy műholdat állított volna földkörüli pályára, azonban a rakétával hetven kilométeres magasságban megszakadt a kapcsolat.Ez jelentős kudarc az országnak.
Az elmúlt öt évben két magyar fiatalról, Rátai Dánielről és Spohn Mártonról neveztek el Amerikában kisbolygót. Ebben az évben két újabb hazai tudóspalánta részesült ebben az elismerésben. Május közepén San Joséban hirdették ki az Intel által támogatott Nemzetközi Tudományos és Innovációs Verseny győzteseit.
Öt kiemelt stratégiai kutatási területét integrálja a Műegyetem, mellyel a hazai innováció vezető intézményévé kíván válni, miközben szintén a közép-magyarországi régión szeretne túllépni uniós fejlesztések révén az ELTE. Többek között a régió gyógyszer- és vegyiparát szeretné fejleszteni a Debreceni Egyetem.
Az először 25 éve kiszúrt ózonlyuk története napjainkban happy end felé tart a precedens nélküli nemzetközi összefogás eredményeképpen. Az ózonréteg a Föld felszíne felett, mintegy 15-30 kilométeres tartományban helyezkedik el. Az ózon ezen leple a Nap nagyfrekvenciájú, ultraibolya sugarainak nagy részét blokkolja.
A Debreceni Egyetem több oktatóját tagjai közé választotta 180. közgyűlésén a Magyar Tudományos Akadémia. A felterjesztett 140 tudós közül 30-an, közülük négyen a Debreceni Egyetem tudósaiként váltak az Akadémia új tagjaivá.
Vegyi hatóanyaggal rendelkező pusztítóeszközök jelenlétére figyelmeztethetnek a mobil készülékek. Az Egyesült Államok Nemzetbiztonsági Minisztériuma négy, mobiltelefonokat fejlesztő vállalattal kezdett tárgyalást egy speciális eszköz létrehozása végett.
Kajtár Máté, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem tanulója környezetvédelem kategóriában aranyérmet és 1000 dolláros pénzjutalmat nyert a 3. I-SWEEEP - International Sustainable World (Energy, Engeenering & Environment) Project Olympiad - elnevezésű nemzetközi tudományos versenyen, melyet április 14-19. között rendeztek meg Houstonban, Texas államban.
Egy holland designer „viharbiztos” esernyőt fejlesztett. A „Senz Umbrella” – talán érzékelő esernyőnek lehetne fordítani - aerodinamikus formája révén megkeresi, és meg is találja a legjobb pozíciót, hogy védjen az eső és a szél ellen - írja a világtudomány.hu.
A tudományos sorozat ezentúl előadás, kerekasztal-beszélgetés és dokumentumfilm formában járja körül a felvetett témákat.Szeptembertől új formában jelentkezik a Mindentudás Egyeteme, a Magyar Tudományos Akadémia és a Magyar Telekom együttműködésével.
Mikó Irén professzor, a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum Sebészeti Műtéttani Tanszékének vezetője a Nemzetközi Kísérleti Mikrosebészeti Társaság elismerését, a Sun Lee-díjat vehette át.
Az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében bővítheti számítógép-állományát három vidéki felsőoktatási intézmény: a debreceni, a pécsi és a szegedi egyetem. A Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési Intézet (NIIFI) HBONE+ programját a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség összesen 4,2 milliárd forinttal támogatja.
Immár 15. alkalommal kerül sor az országhatárokon átívelő, a Kárpát-medence magyar tanítási nyelvű középiskolái számára megrendezett számítástechnikai versenyre, az INFOPROG 2010-re. A benevező iskolák diákjai tavaly november óta két levelező fordulóban küldhették be megoldásaikat programozói és felhasználói kategóriában.
Magyarország külső egyensúlya lényegesen javult, ami részben a világgazdasági válság következménye. A folyó fizetési mérleg a jelentős revízió ellenére is enyhe, 186 millió eurós többletet mutatott 2009 egészére – derült ki az MNB adataiból. Ez főként a 2008-as 7,5 milliárd eurós hiányt figyelembe véve nagy javulás, míg akkor rekordméretű hiányról, most soha nem látott többletről beszélhetünk.
A cukorbetegség szemszövődményeinek szűrésére alkalmas képfeldolgozó rendszerről, rádiójel vezérelt óráról, valamint az etikus hackelés módszertanáról is szó esik majd a Debreceni Egyetem tavaszi informatikai fórumán.
A Líceum a természettudományért címet viselő pályázat projektnyitó rendezvényét tartották meg március 5-én az egri Eszterházy Károly Főiskolán. A Társadalmi Infrastruktúra Operatív Program keretein belül a felsőoktatási tevékenységek színvonalának emeléséhez szükséges infrastrukturális és informatikai fejlesztések indulnak meg a főiskolán 5,3 milliárd forintos uniós összegből.
Elindulnak a közel 5 milliárdos EU-támogatással megvalósuló természettudományi-műszaki fejlesztések a Debreceni Egyetemen
Az északkeleti régió informatikai és munkaerő-piaci versenyképességének megteremtésében is szerepet vállal a Debreceni Egyetem a TIOP 1.3.1 pályázat keretében induló természettudományi-műszaki fejlesztéseivel.