Az országból több mint hétszáz hallgató méretteti meg magát három különböző szekció 54 tagozatában a Debreceni Egyetemen megrendezendő Országos Tudományos Diákköri Konferencián. A gazdasági, az informatikai és vegyészeti tanulmányokat folytató hallgatókat április második hetében látja vendégül az intézmény.
2009. március 27-én, születésének 100. évfordulóján emléktábla avatással, faültetéssel és kiállítással emlékeznek a Debreceni Egyetemen Gyires Bélára, a magyar matematikusok egyik doyenjére. Az egyetem egykori professzorának meghatározó szerepe volt abban, hogy a felsőfokú matematikai oktatás szerves részét képezik az olyan fontos és modern szakterületek, mint a valószínűségszámítás, a számítógéptudomány és az informatika.
Négy kontinens huszonhat országából mintegy 250 gazdasági és informatikai szakember vesz részt az alkalmazott gazdaságtudományok és az informatika témakörben megrendezendő AVA nemzetközi kongresszuson 2009. március 26-27. között. A Debreceni Egyetem Agrárgazdasági és Vidékfejlesztési Kara által szervezett szakmai fórum célja, hogy nemzetközi platformot teremtsen a menedzsment, az informatika, a turizmus és a vidékfejlesztés területét érintő kutatási eredmények ismertetésére.
A Debreceni Egyetem több projektje is sikeresen továbbjutott az Új Magyarország Fejlesztési Terv pályázatainak első fordulóin. A nemzetközi tudományos élet felpezsdítését megcélzó, Innovatív Kutatói Teamek létrehozását megalapozó pályázatot – a nagy érdeklődésre való tekintettel – már az egyetemen belül szigorú elbírálás alá vetették és szakmai, valamint versenyképességi kritériumok alapján megszűrték, melynek eredményeként a legkiválóbb hét projektet adták be Innovatív Kutatói Teamek létrehozására.
Az ELI (Extreme Light Infrastructure) projekt keretében megvalósuló szuperlézer megépítésére Molnár Károly kutatás-fejlesztésért felelős tárca nélküli miniszter helyszínértékelő bizottságot állított fel, amely szakmailag legalkalmasabbnak Szeged városát találta. A berendezéssel a magfizikától az asztrofizikán, a kozmológián, a nagy energiájú fizikán keresztül a gyógyításig számtalan területen lehet majd élvonalbeli kutatást végezni.
Filmekkel és konferenciákkal reklámozzák Debrecen gazdasági, szabadidős és oktatási lehetőségeit a következő hónapokban, azért, hogy a városnak egyenlő esélyei legyenek az Európai Neutronkutatóért folytatott versenyben. Debrecennek több reklámra van szüksége ahhoz, hogy meggyőzzék a neutronkutató leendő tudósait arról, érdemes itt dolgozni és élni.
Új kezdeményezésként a Debreceni Egyetem február első szombatját a Debreceni Egyetem napjaként tölti meg tartalmas szakmai, kulturális programokkal. .Konszenzus konferenciát szerveznek a természettudományos oktatás nehézségeinek feltárására, a sokféle javaslat közötti egyeztetések megvalósítására.
A környező országok magyar nyelven felsőoktatást végző intézményeinek fórumának célja a tapasztalatok kicserélése, az együttműködések erősítése a Debreceni Egyetemmel.Ez a témája a Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozatnak, amelynek keretében a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal rendezett konferenciát a fenntartható vízgazdálkodás, az ennek érdekében folytatott és folytatandó kutatások, fejlesztések, a vízgazdálkodás társadalmi és gazdasági hatásai, az éghajlatváltozás hatásai, az árvízi veszélytérképezés, valamint az árvíz, a belvíz és az aszály összehangolásának kérdéseiről.
Egy éves előkészületi munka után sikeresen zárult a Debreceni Egyetem és a Teva Gyógyszergyár Zrt. által közösen alapított Gyógyszeripari Kihelyezett Tanszék első féléve. A 2008/2009-es tanévben elindított új típusú együttműködés versenyképes tudás megszerzését teszi lehetővé, ezáltal javítva a fiatal szakemberek – a vegyész és a vegyészmérnök szakos hallgatók – munkaerő-piaci esélyeit.
Míg Nyugat-Európában már hagyománya van annak, hogy egy kutatóintézet nemcsak több helyszínen, hanem több országban is rendelkezik kirendeltséggel, a brüsszeli Jean Monnet Alapítvány segítségével létrehozott euró-regionális intézet, az Institute for Euroregional Studies (IERS) Közép-Európában egyedülálló.
A Debreceni Egyetem Biotechnológiai Minta-Inkubátorközpontjában megkezdte működését az az új Analitikai Kémiai Szolgáltató Laboratórium. A biotechnológiai cégek számára színvonalas kutatói és tudományos bázist kínáló inkubátor projekt keretében megvalósult új fejlesztés további cégeket ösztönözhet arra, hogy beköltözzenek az egyetemre, -mondta Dr. Fábián István, a Tudományegyetemi Karok elnöke.
1963-tól munkatársa a Debreceni Egyetem Anatómiai, Szövet- és Fejlődéstani Intézetének. Egyetemi tanári kinevezést 1992-ben kapott. Oktatói munkássága kiemelkedő. Évtizedek óta több nyelven oktat. Témavezetése alatt számos díjazott diákköri pályamunka készült. 1973 és 1989 között a Debreceni Orvostudományi Egyetem Tudományos Diákköri Tanácsának titkára.
A Hatvani-díjat a közgyűlés azon személyeknek adományozza, akik a város fejlesztése érdekében a természettudományok, a gazdasági élet, az egészségügy, a szociális tevékenység, az idegenforgalom és a környezetvédelem területén kiemelkedő tevékenységet fejtettek ki, valamint átfogó életmű elismeréseként.
A felsőoktatási minőségbiztosítási szervezetek európai szövetségének (ENQA - European Association for Quality Assurance in Higher Education) sztenderdjei szerint a bolognai folyamathoz csatlakozott tagországok akkreditációs bizottságainak az irányelveknek megfelelő működését ötévente, egy független külső értékeléssel bizonyítani kell.
Ismét kinyílnak az egyetemek és laboratóriumok kapui szeptember 26-án, hogy a Kutatók Éjszakája elnevezésű európai rendezvénysorozat keretében a magyar nagyközönség is betekintést nyerhessen a tudomány misztikus világába. Soprontól Debrecenig látványos kísérletek és mutatványok sorakoznak fel az "észbontó" éjszaka során: 16 város és egyetem több száz programja ingyenesen várja 26-án délutántól kezdve a látogatókat.
A Debreceni Egyetem első évfolyamán minden eddiginél többen, összesen 7500-an kezdik meg tanulmányaikat. A 2008/2009-es tanévet minden korábbinál nagyobb létszámmal, több, mint 32 ezer hallgatóval kezdi meg. Az egyetem magyar nyelvű képzéseire – a fellebbezések lezárulása előtti adatok szerint – idén összesen 7100-an nyertek felvételt.
Tizenötödik alkalommal rendezték meg az Egyetemisták Nemzetközi Matematikaversenyét július 25. és 31. között a Bulgáriában található Blagojevgrádban, ahol az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) csapat az első helyen végzett, illetve annak egyik tagja, Rácz Béla András szerezte meg az abszolút első helyezettnek járó díjat is.
A Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumának támogatásával, valamint sajáterős forrásából megépült az Egyetem Infektológiai és Gyermekimmunológiai Tanszékének 263 m2 alapterületű laboratóriuma. Az új, korszerű technikával felszerelt Molekuláris Genetikai és Immundiagnosztikai Laboratórium – a magas színvonalú kutatói és diagnosztikai tevékenység mellett – lehetővé teszi génmutáció vizsgálatok elvégzését nemcsak a magyarországi, de a kelet-európai országok betegei számára is.