Neves orvostudományi egyetemek dékánjai és neurológiai központjainak vezetői többoldalú nemzetközi együttműködési szerződést írtak alá szeptember 2-án a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumában (DE OEC). A megállapodás a debreceni intézmény, az izraeli Tel-Avivi Sourasky Orvostudományi Centrum, a román Iuliu Hatieganu Orvos- és Gyógyszerésztudományi Egyetem, a szerb Belgrádi Egyetem Orvostudományi Kara, valamint a budapesti Semmelweis Egyetem Orvostudományi Kara között jön létre.
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Természettudományi Karán alapított Eötvös Gravity Research Group (EGRG) egy olyan különleges, a gravitációs hullámok kimutatásánál is használt mérőberendezést (infrahang-mikrofont) fejlesztett ki, amely elősegíti az Univerzum korai szakaszából, az Ősrobbanásból származó jelek érzékelését - jelentette be Frei Zsolt egyetemi docens, a kutatói csoport vezetője.
2009. augusztus 30. és szeptember 1. között Debrecenben lesz a 9. Nemzetközi Magyar Nyelvészeti Konferencia (9th International Conference on the Structure of Hungarian - ICSH9), amelyet kétévente rendeznek a magyar nyelv szerkezetével foglalkozó nyelvészek számára.
A Magyar Tudományos Akadémia Modern Filológiai Társasága idén először, hagyományteremtő céllal pályázatot hirdetett Az év szakdolgozata címmel. A társaság azoknak a végzett vagy végzős hallgatóknak a jelentkezését várta, akik legfeljebb két éve, 2007-ben védték meg szakdolgozatukat nyelvtudomány, irodalomtudomány vagy kommunikáció- és médiatudomány témakörben.
Mivel a kutatóegyetemek, kutatókarok koncepcióját jelenleg a felsőoktatás más szereplői nem kezelik kiemelten, a bölcsész dékánok munkaanyagot készítenek elő következő ülésükre. Abban bemutatják elképzeléseiket arról, hogy a magyar felsőoktatás bölcsészettudományi képzésének túlnyomó részét lefedő hat kar milyen finanszírozási és oktatási-kutatási koncepcióval látná megoldhatónak a magas színvonalú, modern bölcsészettudományi képzést.
A Debreceni Egyetem területén alapított kutatólaboratóriumokat a Biosystems International Kft. Az Orvos- és Egészségtudományi Centrum elméleti tömbjében alapított kutatólaborok az egyetemi képzés gyakorlatorientáltságát segítik, és az elért eredmények várhatóan a gyógyításban is megjelennek majd, míg a cég K+F tevékenységét a valós felhasználói igények, illetve orvosi fejlesztések megjelenésében fejleszti az együttműködés - írja a Napi Online.
A Budapesti Műszaki Főiskola (BMF) Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Karának Gépszerkezettani és Biztonságtechnikai Intézete határainkon belüli és azon túli mérnökhallgatóinak részvételével május 22-én 11 órai kezdettel rendezi meg az 5. Kárpát Medencei Hídépítő versenyt, a RECCS 2009-et, mely az eddigi négy versenyen született eredmények alapján a világ egyik legszínvonalasabb tésztahídépítő versenye.
Az országból több mint hétszáz hallgató méretteti meg magát három különböző szekció 54 tagozatában a Debreceni Egyetemen megrendezendő Országos Tudományos Diákköri Konferencián. A gazdasági, az informatikai és vegyészeti tanulmányokat folytató hallgatókat április második hetében látja vendégül az intézmény.
2009. március 27-én, születésének 100. évfordulóján emléktábla avatással, faültetéssel és kiállítással emlékeznek a Debreceni Egyetemen Gyires Bélára, a magyar matematikusok egyik doyenjére. Az egyetem egykori professzorának meghatározó szerepe volt abban, hogy a felsőfokú matematikai oktatás szerves részét képezik az olyan fontos és modern szakterületek, mint a valószínűségszámítás, a számítógéptudomány és az informatika.
Négy kontinens huszonhat országából mintegy 250 gazdasági és informatikai szakember vesz részt az alkalmazott gazdaságtudományok és az informatika témakörben megrendezendő AVA nemzetközi kongresszuson 2009. március 26-27. között. A Debreceni Egyetem Agrárgazdasági és Vidékfejlesztési Kara által szervezett szakmai fórum célja, hogy nemzetközi platformot teremtsen a menedzsment, az informatika, a turizmus és a vidékfejlesztés területét érintő kutatási eredmények ismertetésére.
A Debreceni Egyetem több projektje is sikeresen továbbjutott az Új Magyarország Fejlesztési Terv pályázatainak első fordulóin. A nemzetközi tudományos élet felpezsdítését megcélzó, Innovatív Kutatói Teamek létrehozását megalapozó pályázatot – a nagy érdeklődésre való tekintettel – már az egyetemen belül szigorú elbírálás alá vetették és szakmai, valamint versenyképességi kritériumok alapján megszűrték, melynek eredményeként a legkiválóbb hét projektet adták be Innovatív Kutatói Teamek létrehozására.
Az ELI (Extreme Light Infrastructure) projekt keretében megvalósuló szuperlézer megépítésére Molnár Károly kutatás-fejlesztésért felelős tárca nélküli miniszter helyszínértékelő bizottságot állított fel, amely szakmailag legalkalmasabbnak Szeged városát találta. A berendezéssel a magfizikától az asztrofizikán, a kozmológián, a nagy energiájú fizikán keresztül a gyógyításig számtalan területen lehet majd élvonalbeli kutatást végezni.
Filmekkel és konferenciákkal reklámozzák Debrecen gazdasági, szabadidős és oktatási lehetőségeit a következő hónapokban, azért, hogy a városnak egyenlő esélyei legyenek az Európai Neutronkutatóért folytatott versenyben. Debrecennek több reklámra van szüksége ahhoz, hogy meggyőzzék a neutronkutató leendő tudósait arról, érdemes itt dolgozni és élni.
Új kezdeményezésként a Debreceni Egyetem február első szombatját a Debreceni Egyetem napjaként tölti meg tartalmas szakmai, kulturális programokkal. .Konszenzus konferenciát szerveznek a természettudományos oktatás nehézségeinek feltárására, a sokféle javaslat közötti egyeztetések megvalósítására.
A környező országok magyar nyelven felsőoktatást végző intézményeinek fórumának célja a tapasztalatok kicserélése, az együttműködések erősítése a Debreceni Egyetemmel.