Tudomány

Eredmények megjelenítése 1501-től 1520-ig 1653 találatból.

A zárolás feloldását és az egyetemi klinikák plusz forrásait követelik

Tudomány - 2009-10-22

A Magyar Rektori Konferencia (MRK) Elnöksége felszólítja a kormányt, hogy az év végéig oldja fel a korábbi 4 milliárd forintos zárolást, mert szerintük az nem képezheti a következő évre meghatározott költségvetés alapját - olvasható az MRK közleménye az Origon. Emellett levélben fordult a Szegedi Tudományegyetem az illetékes miniszterekhez, hogy az intézményhez tartozó Klinikai Központ hiányát ne az oktatásra fordítandó forrásból kelljen finanszíroznia.

A fizika Nobel-díjasai - Charles K. Kao, Willard S. Boyle és George E. Smith

Tudomány - 2009-10-06

A 2009-es fizikai Nobel-díj felét Charles K. Kao-nak ítélték oda az optikai szálakon keresztül történő fénytovábbítás területén elért alapvető eredményeiért, a díj másik felét pedig megosztva kapta Willard S. Boyle és George E. Smith egy képalkotó félvezető detektor, a CCD-szenzor feltalálásáért. A díjat odaítélő Svéd Királyi Tudományos Akadémia bejelentése szerint mindhárom tudós amerikai állampolgár, Kao emellett brit, míg Boyle kanadai állampolgársággal is rendelkezik.  

Amerikai tudósok kapták az orvosi Nobel-díjat

Tudomány - 2009-10-05

Az amerikai Elizabeth Blackburn, Carol W. Greider és Jack W. Szostak kapták megosztva az idei orvosi Nobel-díjat - jelentette be a svéd Karolinska Intézet Nobel-bizottsága hétfőn Stockholmban.

A Szeged-Prága-Bukarest pályázat nyerte a szuperlézert

Tudomány - 2009-10-01

Bajnai Gordon miniszterelnök, Botka László polgármester és Szabó Gábor rektor közösen jelentették be, hogy az Extreme Light Infrastructure (ELI) elnevezésű szuperlézer megépítésére alakult EU-Irányító Testület ma Prágában ülésezett és pozitív döntést hozott a közös magyar-cseh-román pályázatról. A 100 milliárd forintos beruházás elnyerésével Szeged és a projektben résztvevő országok felkerülnek a világ tudományos térképére. Most először épül nagy, közös kutatóintézet az új EU- tagországokban.

 2,7 milliárd forint EU-támogatás kutatásra, innovációra

Tudomány - 2009-09-30

Az őssejtek diagnosztikai és terápiás felhasználását, a geotermikus rendszerek megfelelő hasznosítását, a szennyezett talajvíz és vízzáró rétegek megtisztításának lehetőségeit, valamint a gép és az ember közötti kommunikáció sajátosságainak feltérképezését is célozzák a Debreceni Egyetem 2009. szeptember 30-án bemutatott kutatás-fejlesztési projektjei.

Kutatók éjszakája az egyetemeken is

Tudomány - 2009-09-26
"A kutatók köztünk élnek" - kívánja tudatosítani az átlagemberben a Kutatók Éjszakája, melyet szeptember 25-én ötödik alkalommal rendeznek meg. A tavaly összesen 45 ezer látogatót vonzó rendezvény idén tizenkilenc város egyetemén, laboratóriumában és kutatóhelyén enged bepillantást a találmányok és szabadalmak mögötti lenyűgöző titkokba.

Tizennyolc egyetemi tanár Debrecenből

Tudomány - 2009-09-18

Sólyom László köztársasági elnök adta át szeptember 14-én a budapesti Néprajzi Múzeumban az új egyetemi professzorok kinevezéséről szóló okleveleket. A köztárasági elnök, aki köszöntőjében az egyetemi képzés színvonalának emelése mellett emelt szót. A Debreceni Egyetemről tizennyolc professzor kapta meg kinevezését; ilyen magas számot az Eötvös Loránd Tudományegyetem mondhat még magáénak.

Díjazott magyar egyetemisták az EU Fiatal Tudósok Versenyén

Tudomány - 2009-09-18
Az EU Fiatal Tudósok Versenyének sorrendben 21. nemzetközi döntőjét szeptember 11. és 15. között rendezték meg Párizsban. A 30 ezer, 15-20 év közötti fiatalból kiválasztott 124 pályázó között Magyarországot a Magyar Innovációs Szövetség által, a 2008/2009. évben megrendezett 18. Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Verseny két első díjas pályázója képviselte.

Kutatóegyetemi hálózat létrehozását szorgalmazta Hiller a szegedi tanévnyitón

Tudomány - 2009-09-08
A magyar felsőoktatásban véget ért a mennyiségi korszak, a színvonal ideje jött el. Az egész világ a megszerzett és alkalmazható tudásról szól, és ennek teljesítése a mi feladatunk is - jelentette ki Hiller István oktatási és kulturális miniszter az országos felsőoktatási tanévnyitón szombaton a Szegedi Tudományegyetemen.

Nemzetközi orvostudományi együttműködést írtak alá Debrecenben

Tudomány - 2009-09-03

Neves orvostudományi egyetemek dékánjai és neurológiai központjainak vezetői többoldalú nemzetközi együttműködési szerződést írtak alá szeptember 2-án a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumában (DE OEC). A megállapodás a debreceni intézmény, az izraeli Tel-Avivi Sourasky Orvostudományi Centrum, a román Iuliu Hatieganu Orvos- és Gyógyszerésztudományi Egyetem, a szerb Belgrádi Egyetem Orvostudományi Kara, valamint a budapesti Semmelweis Egyetem Orvostudományi Kara között jön létre.

A gravitációs hullámok kutatásában közreműködik az ELTE

Tudomány - 2009-09-01

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Természettudományi Karán alapított Eötvös Gravity Research Group (EGRG) egy olyan különleges, a gravitációs hullámok kimutatásánál is használt mérőberendezést (infrahang-mikrofont) fejlesztett ki, amely elősegíti az Univerzum korai szakaszából, az Ősrobbanásból származó jelek érzékelését - jelentette be Frei Zsolt egyetemi docens, a kutatói csoport vezetője.

Nemzetközi Magyar Nyelvészeti Konferencia – New York után Debrecenben

Tudomány - 2009-08-28

2009. augusztus 30. és szeptember 1. között Debrecenben lesz a 9. Nemzetközi Magyar Nyelvészeti Konferencia (9th International Conference on the Structure of Hungarian - ICSH9), amelyet kétévente rendeznek a magyar nyelv szerkezetével foglalkozó nyelvészek számára.

Duna Kutató és Információs Központot hoznak létre

Tudomány - 2009-07-04
Kutatói adatbázis és információs központ építését jelentették be tegnap azon a nemzetközi konferencián, amelyet az európai Duna-régió környezetvédelmi, logisztikai, víz- és energiagazdálkodási, turisztikai, közlekedésügyi, területfejlesztési és gazdasági fejlesztésének interregionális lehetőségeiről tartottak július 1-2-án a Dunaújvárosi Főiskolán.

A Modern Filológiai Társaság az év legjobb szakdolgozatát díjazta

Tudomány - 2009-06-30

A Magyar Tudományos Akadémia Modern Filológiai Társasága idén először, hagyományteremtő céllal pályázatot hirdetett Az év szakdolgozata címmel. A társaság azoknak a végzett vagy végzős hallgatóknak a jelentkezését várta, akik legfeljebb két éve, 2007-ben védték meg szakdolgozatukat nyelvtudomány, irodalomtudomány vagy kommunikáció- és médiatudomány témakörben.

Új magyar világszabadalom: sejtműködést regeneráló polarizáltfény-terápiás rendszer

Tudomány - 2009-06-10
Fenyő Márta biofizikus, a Bioptron lámpa, és általában a polarizáltfény-terápia feltalálójának, Klein Péternek és egy magyar fejlesztő csapat munkájának eredményeként  született meg a Sensolite sejtműködést regeneráló polarizáltfény-terápiás rendszer, orvostechnikai eszköz, melynek segítségével az emberi test teljes felületére kiterjeszthető a polarizált fény.

Kutatóegyetemek, kutatókarok koncepciója készül

Tudomány - 2009-06-04

Mivel a kutatóegyetemek, kutatókarok koncepcióját jelenleg a felsőoktatás más szereplői nem kezelik kiemelten, a bölcsész dékánok munkaanyagot készítenek elő következő ülésükre. Abban  bemutatják elképzeléseiket arról, hogy a magyar felsőoktatás bölcsészettudományi képzésének túlnyomó részét lefedő hat kar milyen finanszírozási és oktatási-kutatási koncepcióval látná megoldhatónak a magas színvonalú, modern bölcsészettudományi képzést.

Piaci kutatólaborok működnek a Debreceni Egyetem területén

Tudomány - 2009-05-14

A Debreceni Egyetem területén alapított kutatólaboratóriumokat a Biosystems International Kft. Az Orvos- és Egészségtudományi Centrum elméleti tömbjében alapított kutatólaborok az egyetemi képzés gyakorlatorientáltságát segítik, és az elért eredmények várhatóan a gyógyításban is megjelennek majd, míg a cég K+F tevékenységét a valós felhasználói igények, illetve orvosi fejlesztések megjelenésében fejleszti az együttműködés - írja a Napi Online.

Ötödik Kárpát Medencei Tésztahíd Építő Bajnokság a BMF-en

Tudomány - 2009-05-14

A Budapesti Műszaki Főiskola (BMF) Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Karának Gépszerkezettani és Biztonságtechnikai Intézete határainkon belüli és azon túli mérnökhallgatóinak részvételével május 22-én 11 órai kezdettel rendezi meg az 5. Kárpát Medencei Hídépítő versenyt, a RECCS 2009-et, mely az eddigi négy versenyen született eredmények alapján a világ egyik legszínvonalasabb tésztahídépítő versenye.

Hét pályázattal 2,6 milliárd forint támogatást nyert a szegedi egyetem

Tudomány - 2009-05-08
A magyar felsőoktatási intézmények közül a Szegedi Tudományegyetem nyerte el a legnagyobb összeget - összesen 20,2 milliárd forintot - a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség eddig lezárult pályázatain. Májusban a Társadalmi Megújulás Operatív Program keretében hét pályázaton összesen 2,6 milliárd forintot nyert az intézmény. Az egyetem hat kutatócsoportja informatikai, orvosi, gyógyszer- és természettudományos kutatási tevékenységéhez nyert el több mint 2 milliárd forintot.

Dream Makers díj egy debreceni professzornak

Tudomány - 2009-04-23
Az immunhiányos betegségek felismerését és kezelését segítő Jeffrey Modell Alapítvány nemzetközi elismerését, a Dream Makers díjat 2009. április 23-án New Yorkban vehette át Dr. Maródi László, a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumának professzora. A díjjal idén először tüntették ki azokat a szakembereket, akik munkásságukkal világszerte kiemelkedően sokat tettek az immunhiányos betegek gyógyításáért.