Koromfekete bolygó található a Sárkány-csillagképben: a TrES-2b jelű, Jupiter-méretű gázóriás a ráeső napfénynek alig egy százalékát tükrözi vissza.
A kutatásról a Monthly Notices of the Royal Astronomical Society legújabb számában jelentették meg tanulmányukat amerikai csillagászokA szénhidrátokban szegény étrend nemcsak karcsúsít, egy amerikai szakember szerint az arcbőrt is tisztíthatja.
A WebMD News egészségügyi hírportál szerint a szénhidrátok étrendbeli korlátozásával kitisztulhat a pattanásos arcbőr. Az acnés arcbőrt ugyanis a vér kiugróan magas inzulinszintje is okozhatja: ha csökken a vércukorszint, az hatással lehet a pattanásos bőrért felelős hormonrendszerre.
Azonosították izraeli kutatók azt a rendkívül ritka génhibát, amely az ujjlenyomat hiányát okozza.
A Tel Aviv Sourasky Medical Center kutatói egy olyan svájci család tagjainak DNS-ét elemezték, amelyben gyakran előfordul a rendellenesség. Az ujjlenyomat-nélküliséggel a SMARCAD1 gént sikerült összefüggésbe hozni, annak működését azonban továbbra is homály fedi - közölte a BBC hírportálja.
Amerikai kutatók olyan influenza elleni antitestet fedeztek fel, amely legalább harminc influenza vírustörzs ellen hatásos.
A vírus ellen széles körben ható, CH65 jelű ellenanyag az influenza vírus felszínén lévő egyik fehérjéhez a hemagglutininhoz tapad. Ez a fehérje - melyet a H-betű jelez a tipizálásnál - évről évre megváltozik mutáció miatt, ezért alkalmazkodva a vírus változásaihoz, minden szezonra új vakcinát kell kifejleszteniük a szakembereknek.
Évszázadok óta ismert, hogy az érelmeszesedés különleges gyulladás az érrendszerben és arra is voltak adatok, hogy az olyan heveny gyulladással járó fertőzések, mint az influenza ugyancsak szerepet játszhatnak ebben a folyamatban. Érthető, hogy a kutatókat érdekelte: az influenza ellen kifejlesztett és hatásos oltás csökkenti-e a szívinfarktus esélyét vagy szövődményeinek kockázatát.
A szkizofréniás esetek legalább felénél megtalálhatóak azok a génváltozatok, melyekről a Nature Genetics című szakfolyóiratban vasárnap számoltak be amerikai kutatók.
A negyven különböző génen fellelt génmutációk a kutatók szerint megmagyarázhatják, hogy miért gyakori a szkizofrénia előfordulása világszerte, a betegség ugyanis minden századik embert érint valamikor élete során. A szkizofréniások mintegy tizedénél valamelyik szülő is érintett.
Első ízben sikerült vitathatatlanul kimutatni oxigénmolekulákat a világűrben az Európai Űrügynökség (ESA) infravörös tartományban működő Herschel csillagászati műholdjának köszönhetően.A felfedezésről az Astrophysical Journal legújabb számában jelent meg tanulmány.
Grafén és ón rétegekből hoztak létre nanoméretű rétegzett szerkezetet az amerikai Berkeley laboratórium kutatói, akik "szendvicsüket" nagy kapacitású energiatárolónak szánják - olvasható a Lawrence Berkeley Laboratory hírközpontjában (http://newscenter.lbl.gov).
A lehelet könnyű kompozitanyagot lítiumion-akkumulátorokban használhatják majd fel.
A rovarok "Frankensteinjét" tárták fel Brazíliában német kutatók, akik felfedezésükről az Insect Systematic and Evolution című folyóirat különszámában számoltak be.
A fura szerzet 120 millió éve, a kora kréta időszakban élt. A két felnőtt egyed, valamint harminc lárva megkövesedett maradványai a brazíliai Crato-formációból kerültek elő.
Az Ausztrál Nemzeti Egyetem, a Nyugat-Ausztráliai Egyetem, valamint a Nyugat-ausztrál Múzeum kutatói az ötödik kontinens sivatagos térségében, a Pilbana régióban végezték kutatásaikat - olvasható a PhysOrg (http://www.physorg.com) tudományos hírportálon.
- Három New York-i középiskolás szorgalmi feladatként teafüvek összetételét elemezte DNS-vizsgálatokkal, melyek nem várt alkotórészek jelenlétét is bizonyították.Az ifjú kutatók eredményeiket a Nature tudományos magazinban ismertették.
Catherine Gamble, Rohan Kirpekar és Grace Young összesen 146 féle teát vizsgált meg, melyeknek körülbelül fele teafűből készült, másik fele pedig gyógynövényekből.Pókhálóban "vergődő" fényes csillagokat kapott lencsevégre a NASA infravörös tartományban működő csillagászati műholdja.
A "pókháló" a Tejútrendszerünk és egy szomszédos, IC 342 katalógusjelű spirálgalaxis között lévő porkorong, amelyen csupán a Spitzer infravörös "szeme" képes áthatolni - olvasható a PhysOrg (http://www.physorg.com) tudományos hírportálon.
Civilizációs betegségek génszabályozásának feltárását célozza az az uniós támogatással megvalósuló nemzetközi projekt, amelyben biológusok, orvosok, informatikusok és matematikusok vesznek részt: az első eredményekről a szerdán délutáni kezdéssel meghirdetett budapesti workshopon számolnak be a szakemberek.
Egy újonnan kifejlesztett műanyagfelszín segítségével áthidalhatják a tudósok azokat a nehézségeket, amelyek a felnőtt őssejtek tenyésztésekor jelentkeznek - adta hírül a BBC hírportálja (http://www.bbc.co.uk).
A modern ember a jelenleg elfogadott álláspont szerint mintegy 60 000 évvel ezelőtt kezdte el a fekete földrészről kirajzva meghódítani a világot, afrikai fajtársaival azonban még legalább húszezer évig fenntartotta a kapcsolatot - derült ki három kontinens populációinak genetikai összehasonlításából.
Az orvosi képalkotó berendezésként ismert MRI készülékkel vizsgálták brit biológusok a madárpók belső szerveit, az eredményről eddig példa nélkül álló képeket és videót is készítettek - adta hírül a ScienceDaily című ismeretterjesztő portál (http://www.sciencedaily.com).
A fukusimai atomerőmű katasztrófájának hatására ugyan visszavontak néhány nukleáris programot, ennek ellenére az atom továbbra is jelentős szerepet játszik a világ energiatermelésében. Jelenleg ez az egyetlen olyan költséghatékony alternatíva a szénnel, a gázzal, illetve az olajjal szemben, amely maradéktalanul megvalósítható - véli a KPMG globális energetikával foglalkozó intézete.
Világszerte évente félmillió embernél fedeznek fel májrákot és ezeknek a többsége fél éven belül halott. Arany nanorészecskéken alapuló technikával új lehetőség nyílik arra, hogy a rosszindulatú daganat diagnózisa már akkor kiderülhet, amikor még lehet rajta segíteni.