Tudomány

Eredmények megjelenítése 1201-től 1220-ig 1653 találatból.

Az arc formáját meghatározó géneket azonosítottak

Tudomány - 2012-09-15

Öt gént sikerült azonosítaniuk holland kutatóknak azok közül, amelyek meghatározzák az emberi arc formáját; szakértők szerint mindazonáltal még nagyon távoli lehetőség, hogy DNS-elemzés után rajzoljuk meg valakinek portréját.

  Húsz éves az ATOMKI ECR Laboratóriuma

Tudomány - 2012-09-14

Kutatók, egyetemi vezetők és közéleti személyiségek részvételével tartott tudományos ülésen méltatták a Pálinkás József által két évtizede létrehozott Elektron-ciklotronrezonanciás (ECR) Ionforrás Laboratórium jelentőségét az MTA debreceni Atommagkutató Intézetében. A Magyarországon egyedülálló berendezés lehetővé teszi a legkorszerűbb atom- és plazmafizikai vizsgálatok elvégzését.

"Jó" baktériumok adagolása segíthet az orrmelléküregek gyulladásán

Tudomány - 2012-09-13

- Az orrmelléküregek krónikus gyulladását, a rhinosinusitist az "ártó" baktériumok elszaporodása és a "jó" baktériumok számának lecsökkenése együtt okozhatja - állapították meg amerikai kutatók, akik az állapot gyógyítására bizonyos típusú jó baktériumok adagolását ajánlják.

Szupernyúlós, mégis erős új anyagot állítottak elő

Tudomány - 2012-09-06

Eredeti hossza hússzorosára szakadás nélkül nyújtható, ennek ellenére erős hidrogélt hoztak létre a Harvard Egyetem anyagkutatói.

  Zhigang Suo kollégáival olyan polimert állított elő, amely nagy mennyiségű vizet képes magába szívni, így hozva létre a 90 százalékos víztartalmú hidrogélt. Az új anyagot a Nature tudományos magazin legfrissebb számában mutatták be.

A mániás viselkedés megjelenéséhez köthető gént azonosítottak

Tudomány - 2012-09-04

A bipoláris zavarral élő embereknél váltakoznak a depressziós és a mániás epizódok, érzelmi hullámvasútba ültetve ezáltal az érintetteket: német kutatók most olyan gént azonosítottak, amely a mániás tünetek megjelenéséért felelős.

A sejtek belsejébe hatolnak a kutatók az új rendszerbiológiai központban

Tudomány - 2012-09-04

A drezdai Max Planck Sejtbiológiai és Genetikai Intézetben (MPI-CBG) jön létre az első, több tudományterületet összefogó rendszerbiológiai központ a világon: 2016-ig 26 millió eurót terveznek befektetni a sejtek titokzatos belső világát kutató állomásba.

A porított szőlő is lehet gyógyszer

Tudomány - 2012-09-03

Amerikai kutatók szőlőporral eredményesen csökkentettek olyan anyagcsere tüneteket, amelyek gyakorta együtt jelentkeznek: magas vérnyomás és vércukor, elhízás és a kóros vérzsírértékek.

Egyetlen molekula tömege mérhető az új mechanikai eszközzel

Tudomány - 2012-08-27

Amerikai és francia kutatóknak sikerült megalkotni az első olyan mechanikai eszközt, amely képes egyetlen molekula tömegének a megmérésére, a kísérletekről a Nature Nanotechnology online kiadásában jelent meg tanulmány.

A vérrög "kihalászása" után gyorsabb a szélütés utáni felépülés

Tudomány - 2012-08-27

A szélütés kezelésének jövőjét jelentheti az az új módszer, amelyben apró hálóval húzzák ki a páciens agyából az eret elzáró vérrögöt - derül ki a The Lancet brit orvosi folyóiratban megjelent két tanulmányból.

Az elhízás gyorsíthatja a szellemi hanyatlást

Tudomány - 2012-08-21

- Az elhízás és egyes anyagcsere-rendellenességek gyorsíthatják a szellemi leépülést - állítják francia és brit kutatók a Neurology című szakfolyóirat legfrissebb számában közzétett tanulmányukban.

Oxfordi kutatók szerint a társaikat mentő állatok viselkedése nem empátia

Tudomány - 2012-08-13

A fajtársaikat megmentő patkányokról és hangyákról szóló tanulmányok nem bizonyítják, hogy az emberen kívül más faj is rendelkezne az empátia képességével - állítják az Oxfordi Egyetem kutatói a brit tudományos akadémia folyóiratában közzétett tanulmányukban.

Genetikai magyarázatot találtak a depresszió agyzsugorító hatására

Tudomány - 2012-08-13

A klinikai depresszióban szenvedő emberek agyának egyes területei kisebbek és sűrűségük is kisebb, mint az egészséges kontrollszemélyeké: amerikai kutatók a Nature Medicine című szakfolyóiratban ismertetett tanulmányukban ennek genetikai okait vizsgálták.

Fotómegosztó portálon fedeztek fel egy új rovarfajt

Tudomány - 2012-08-13

Amikor a malajziai Hok Ping Guek feltette néhány szépen sikerült képét a Flickr fotómegosztó portálra, nem sejtette, hogy lázba hozza a biológusokat, mivel a fényképen látható rovar eddig még nem ismert fajhoz tartozik.

A kóros gyűjtögetők agya az átlagostól eltérően működik

Tudomány - 2012-08-07

- A kóros gyűjtögetők, akik nem képesek megválni semmitől, sajnálják eldobni a másnak teljesen haszontalan dolgokat is, sokszor nem látják be, hogy problémájuk van. Amerikai kutatók agyi szkenneléssel most megmutatták, hogy ezeknek az embereknek valóban eltér az agyműködésük a szokásostól.

Hormonnal javítható a hanyatló agyműködés

Tudomány - 2012-08-07

A növekedési hormont felszabadító hormonnal (GHRH) való kezelés javítja a memóriát és a koncentrálást egészséges felnőtteknél és azoknál is, akiknél már jelentkeztek a szellemi hanyatlás első jelei - közölték amerikai kutatók az Archives of Neurology című szakfolyóiratban.

Bőrspraytől gyorsan gyógyul a lábszárfekély

Tudomány - 2012-08-06

Egy-egy réteg bőrsejttel vonja be a sebet az a spray, amellyel amerikai és kanadai kutatók jó eredményt értek el lábszárfekélyek gyógyításában.A The Lancet című brit orvosi folyóiratban ismertetett tanulmányba 228 embert vontak be, akik mindegyikének nyílt, hónapok óta fennálló lábszárfekélye volt. A klinikai próba eredménye szerint a bőrspray segítségével nagyobb eséllyel és gyorsabban gyógyultak a sebek.

A nők hosszabb életére találtak lehetséges magyarázatot

Tudomány - 2012-08-06

A nők hosszabb életének titka talán abban rejlik, hogy a sejtjeikben lévő mitokondriumokban kevesebb hiba van, mint a férfiakéban - sugallja brit és ausztrál kutatók tanulmányának eredménye, melyet a Current Biology című szakfolyóiratban ismertettek.

Az elefántok is úgy képzik a hangot, mint az ember

Tudomány - 2012-08-04

Az elefántok több kilométer távolságból is tudnak kommunikálni egymással infrahangok segítségével. Osztrák kutatók egy elpusztult elefánt gégéjét elemezve kiderítették, hogy az elefántok ugyanúgy képzik a hangot, mint az emberek.

Magyar tudósokat ismertek el a növényi molekuláris biológia legjelentősebb díjával

Tudomány - 2012-08-03

- Kondorosi Éva, az MTA levelező tagja, valamint férje, a tavaly elhunyt Kondorosi Ádám akadémikus kapta megosztva az International Society for Molecular Plant-Microbe Interactions (Növényi-mikrobiális Molekuláris Kölcsönhatás Nemzetközi Társasága/ IS-MPMI) nemzetközi díját.

Nősténypókok "erényöve"

Tudomány - 2012-08-03

- A nősténypókok egyfajta "erényövvel" tartják távol a nemkívánatos partnereket - derítette ki egy nemzetközi kutatócsoport, amely a PLoS ONE folyóiratban tette közzé tanulmányát.

 A kutatók az arany hálószövő pókokhoz tartozó Nephila pilipes egyedeinek párzási szokásait vizsgálták.