Antiszemitizmus Magyarországon - Mit lehet tenni? címmel tartottak pódiumbeszélgetést a magyarországi politikai helyzetről
Paul Lendvai magyar származású osztrák újságíró hangsúlyozta: Magyarországon "nincs politikai antiszemitizmus", ugyanakkor a Jobbik előretörésével olyan hangulat alakult ki, amelyben egyre inkább elfogadottá válik "az antiszemitizmus nyelve".
Bizalomerősítő lépésekről, közös tudományos együttműködésről, tengeri katasztrófa-elhárításról, biológiai kutatásokról állapodott meg egyebek mellett az Ázsiai és Csendes-óceáni Nemzetek Szövetsége (ASEAN) és Kína a hétvégén Pekingben. Úgy tudni: a területi viták nem voltak napirenden.
- A magyar kormány politikáját és annak gazdasági következményeit elemzi Witold Gadomski Orbán Magyarországa a szakadék szélén című írása a Gazeta Wyborcza című lengyel baloldali liberális napilap hétvégi kiadásában.
Gadomski szerint Orbán Viktor "autokratikus hajlamú populista", aki inkoherens politikájával a magyarok kedvében akar járni, de egyúttal kapcsolatban szeretne maradni az unióval, a nemzetközi szervezetekkel és a pénzügyi piacokkal.A Der Tagesspiegel című német liberális lap Magyarország kevéssel az államcsőd előtt címmel közölt összeállítást szombaton. A szerző, Paul Flückinger megjegyezte: elemzők szerint már január végére beállhat a csődhelyzet, és a fizetésképtelenség veszélye "kanosszajárásra kényszerítette" a budapesti kormányzatot.
- Franciaország "AAA" államadós-besorolását éppen száz nappal az elnökválasztás előtt vonta meg a Standard & Poor′s: a bejelentés akadályt jelenthet Nicolas Sarkozy államfőnek az újraválasztáshoz.
"Nem jó hír, de nem is katasztrófa" - így kommentálta a leminősítés tényét Francois Baroin francia pénzügyminiszter, aki már a hivatalos bejelentés előtt elsőként erősítette meg a sajtóértesüléseket.
Kilenc euróövezeti tagállamot minősített le pénteken a Standard & Poor′s, arra a véleményére hivatkozva, hogy az eddig hozott válságintézkedések nem elégségesek a pénzügyi problémák kezeléséhez.
A hitelminősítő megvonta a lehetséges legjobb, "AAA" államadós-besorolást Franciaországtól - a második legnagyobb valutauniós gazdaságtól - és Ausztriától, Portugáliának Magyarországénál gyengébb, nem befektetési ajánlású besorolást adott, Németország "AAA" osztályzatát viszont megerősítette.
A The New York Times (NYT) vezető liberális amerikai napilap Az Európai Unió ultimátumot ad Magyarországnak címmel közölt cikket.
A NYT szerint az EU "utoljára figyelmeztette" a "demokráciától vészjóslóan eltávolodó" Magyarországot szerdán; "hivatalos jogi eljárással fog szembesülni, amennyiben nem változtat a hatalmi egyensúlyt veszélyeztető intézkedéseken".
- A Frankfurter Allgemeine Zeitung című konzervatív német lap a címlapján számolt be az államfő elleni plágiumvádról, és kommentárt is közölt az üggyel összefüggésben, amelyről a Handelsblatt című német üzleti lap és az osztrák Der Standard is írt. Nagy terjedelemben, kommentáló elemek nélkül ismerteti a bolgár média - napilapok, hírportálok, televíziós híradók, sőt az Ataka nacionalista párt hírlevele is - a Schmitt Pál államfő ellen felmerült plágiumgyanút.
A francia, belga és lengyel lapok pénteken behatóan foglalkoztak a magyar politikai és gazdasági helyzettel.
A Le Monde pénteki számának teljes véleményrovatát a magyar politikai helyzetnek szentelte. Paul Gradvohl szerint a Budapesten kialakult "demokratikus zsákutca nemcsak magyar ügy", hanem az Európában máshol, Flandriában, Litvániában és Olaszországban tapasztalható "tendenciák sűrítménye". Úgy véli, "a magyar eset" arra figyelmeztet, hogy amennyiben Európa feladja az elveit, a demokrácia eltűnhet.
A Format című gazdasági hetilap Időzített bomba Magyarország című cikkében azt írta, Orbán Viktor "a tűzzel játszik", "abszurd törvényekkel borzolja a befektetők, az EU és az IMF kedélyeit". A szerzők, Miriam Koch és Martina Bachler szerint Orbán Viktor miniszterelnök "csökönyös" politikája politikailag elszigetelte Európában Magyarországot és most félő, hogy gazdaságilag a szakadékba rántja.
Hatezer nem létező polgár szavazatát is beszámították a Moszkva közeli Vlagyimirban a tavaly decemberi parlamenti választásokon, az ügyben bűntető eljárást indítottak - közölte szerdán az illetékes orosz nyomozóhatóság.Két választókörzetben is "holt lelkek" voksait számlálták össze, az egyiket a vlagyimiri Ladoga turistabázison, a másik a Kommunár nevezetű kerületben alakították ki, de azok ki sem nyitottak a választások napján, 2011. december 4-én
A fogyasztói árindex (CPI) tavaly decemberben - éves összehasonlításban - 4,1 százalék volt Kínában, aminek következtében az infláció éves mértéke a tervezett 4 helyett 5,1 százalék lett – számolt be az országos statisztikai hivatal (NBS) csütörtökön.
- Végső szakaszba jutott, de még nem zárult le teljesen az az elemzés, amelynek keretében az Európai Bizottság a nemrégiben elfogadott magyar törvényeket veti össze az Európai Unió jogi előírásaival - derült ki az uniós javaslattevő-végrehajtó intézmény szerdai ülése után ismertetett közleményből.
Január 17-i, vagyis jövő keddi ülésén a biztosok testülete újra foglalkozik a témával - közölte Pia Ahrenkilde, José Manuel Barroso európai bizottsági elnök szóvivője.
A Der Standard című liberális osztrák napilap kommentárja szerint az Európai Uniónak csak azzal a feltétellel kellene pénzügyi segítséget nyújtania Magyarországnak, ha a kormány visszavonja a vitatott törvényeket, míg a francia Les Échos szerint egyelőre nem fog szabálysértési eljárás indulni Magyarország ellen, a La Croix arról írt, hogy az európai Zöldek és a liberálisok indokoltnak tartanák a szankciókat.
A La Libre Belgique című belga napilap szerdán az IMF-kölcsön lehetőségéről, a The Wall Street Journal amerikai üzleti napilap európai kiadása (WSJE) pedig Fellegi Tamás tárca nélküli miniszter washingtoni tárgyalásai kapcsán jelentetett meg írást.
A belga lap cikkírója úgy vélte, a magyar kormány álláspontja rugalmasabbá vált az egyes új jogszabályokra vonatkozó aggodalmakkal kapcsolatban. Ez Stéphanie Grofils írása szerint elsősorban a Nemzetközi Valutaalap (IMF) több milliárd eurós kölcsönébe vetett reménnyel magyarázható.
Kopits Györgynek, a Költségvetési Tanács volt elnökének a véleménycikkét közölte kedden a The Wall Street Journal című amerikai üzleti napilap, "Magyarország ütközőpályája az EU-val" címmel.
A szerző Orbán Viktor miniszterelnök gazdaságpolitikáját váratlan lépések sorozatának tartja. Ezek közt említette a válságadók bevezetését, az áfaemelést, a magánnyugdíjpénztári alapok átirányítását az állami nyugdíjrendszerbe.- A Spiegel Online egy politológussal elemezte a magyar politikai helyzetet, a Die Zeit című hetilap a gazdasági helyzetről közölt összeállítást online kiadásában, a Handelsblatt német üzleti lap az IMF-fel kezdett tárgyalásokkal összefüggésben Orbán Viktorról írt, és beszámolt a Malévra vonatkozó döntésről, míg a párizsi Le Monde Erdélyről jelentetett meg írást, lengyel lapok pedig az IMF-fel kezdett tárgyalásokról írtak.
Nem csitul a botrány Németországban Christian Wulff államfő félmillió eurós hitele körül: vasárnap már kormánypárti politikusok is bírálták a szövetségi elnököt, a legnagyobb ellenzéki erő pedig felajánlotta Angela Merkel kancellárnak, hogy közreműködik az utód kiválasztásában, ha Wulff lemond.
Magyarország ügyében csendes diplomáciai lépésekre szólítja fel a lengyel kormányt Jacek Pawlicki a Gazeta Wyborcza című baloldali liberális napilap hétvégi számában, amellett "Buzeket aggasztja Magyarország politikája: Semmi jó..." címmel közöl cikket a napilap internetes kiadása.