Kultúra

Eredmények megjelenítése 321-től 340-ig 1797 találatból.

Oscar-díj - Franciaország a külvárosi rendőri erőszakról szóló, Cannes-ban díjazott filmet jelöl

Kultúra - 2019-09-20

A francia külvárosokban tapasztalható rendőri erőszakról készített, Les misérables (A nyomorultak) című alkotást, Ladj Ly első játékfilmjét nevezi Franciaország a legjobb nemzetközi film kategóriában az Oscar-díjra - jelentette be pénteken a francia Nemzeti Filmintézet (CNC).

Rembrandt és tanítványai - Kiállítás a Szépművészeti Múzeumban

Kultúra - 2019-09-19

- Új nézőpontból, tanítványaira gyakorolt hatásán keresztül vizsgálja az egyik legnagyobb holland mester művészetét a Szépművészeti Múzeum Rembrandt és tanítványai címmel csütörtökön megnyílt kamarakiállítása.

A Szépművészeti legutóbb 2006-ban mutatta be ilyen átfogó módon Rembrandt rajzművészetét, a mostani tárlattal pedig a mester halálának 350. évfordulójára emlékezik grafikákkal, rajzokkal, rézkarcokkal - idézte fel a kiállítás megnyitóján Baán László főigazgató.

Mint hozzáfűzte, a múzeum grafikai gyűjteménye több mint 40 rajzot őriz Rembrandttól és tanítványaitól, a mester rézkarcai közül pedig szinte az összes lapot.

Konrád György halála - Német méltatások

Kultúra - 2019-09-15

A német sajtó számos jelentős orgánuma nekrológgal emlékezett meg a hét végén Konrád Györgyről.

A Süddeutsche Zeitung című lap idézett Frank-Walter Steinmeier német államfő részvéttáviratából, amely szerint a pénteken elhunyt Kossuth- és Herder-díjas író, esszéista, szociológus "nagy szolgálatot tett nekünk, németeknek" azzal, hogy bátran kiállt hazája demokratizálódása mellett és fellépett az európai megosztottság békés feloldásáért.

A német szövetségi elnök az elhunyt özvegyének küldött táviratában hozzátette, hogy Konrád György túlélte a holokausztot és megszenvedte a kommunista diktatúrát hazájában, és így "egészen különleges módon volt szemtanúja az évszázadnak, amelyben oly rettenetes tapasztalatokat szereztek az emberek".

Magángyűjteményekben található alkotásokból látható kiállítás Gödöllőn

Kultúra - 2019-09-15

Magángyűjteményekben található alkotásokból, köztük neves magyar festőművészek munkáiból látható kiállítás Rejtett remekművek címmel a Gödöllői Királyi Kastélyban vasárnaptól.

A január 15-ig látogatható tárlaton a 19. század második felében és a 20. első felében született, főként magyar alkotásokat tekinthet meg a közönség több gyűjtő összefogásának és együttműködésének eredményeként.

"A bemutatott időszak a magyar festészet aranykora, amikor a klasszicista, majd később a realista, sokszor történelmi vonatkozású művészet után a progresszívebb, számos esetben az európai áramlatokhoz kapcsolódó alkotások, művészek, csoportosulások találtak maguknak új utakat" - olvasható a tárlat ismertetőjében.

Irodalmi borkalandozás a Várkert Irodalom sorozatban

Kultúra - 2019-09-15

Aposztróf néven folytatódik a Várkert Irodalom beszélgetős, felolvasószínházzal szerkesztett sorozata, amelynek szeptember 24-ei szezonnyitó alkalmán az őszi, szüreti időszak és a bor kerül a fókuszba.

Meghalt Konrád György

Kultúra - 2019-09-13

Életének 87. évében elhunyt Konrád György Kossuth- és Herder-díjas író, esszéista, szociológus - tudatta a család pénteken.Konrád Györgyöt hosszan tartó, súlyos betegség után otthonában érte a halál pénteken délután. Temetéséről később intézkednek.

Konrád György a magyar próza világszerte egyik legismertebb alakja, művei egyebek mellett angol, cseh, dán, finn, francia, héber, holland, német, norvég, olasz, orosz, spanyol és szerb nyelven jelentek meg.

Konrád György 1933. április 2-án született Debrecenben. A budapesti egyetemen 1956-ban szerzett tanári oklevelet. Az 1956-os forradalom alatt egyetemi nemzetőr volt, a bukás után évekig állástalan. Az évtized végén tagja lett a Belvárosi Kávéház írói asztaltársaságának. 1959 és 1965 között ifjúságvédelmi felügyelő volt Budapesten, ennek élményéből született első regénye A látogató. Utána 1973-ig városszociológusként gyűjtött tapasztalatokat.

A Saul fiát az évszázad legjobb filmjei közé sorolta a The Guardian

Kultúra - 2019-09-13

Az évszázad legjobb filmjei közé sorolta Nemes-Jeles László Saul fia című Oscar-díjas filmjét a The Guardian brit napilap, amely pénteken tette közzé a 2000 után készült legjobb száz film listáját.

A százas listát Paul Thomas Anderson Vérző olaj című, 2007-ben bemutatott filmje vezeti. Az első tízben szerepel még sorrendben Steve McQueen 12 év rabszolgaság, Richard Linklater Sráckor, Jonathan Glazer A feszín alatt, Vong Kar-vaj Szerelemre hangolva, Michael Haneke Rejtély, Charlie Kaufman Kis-nagy világ, Barry Jenkins Holdfény és Lucrecia Martel Zama című filmje, valamint a tizedik helyen egy marionett akció-musical 2004-ből, az Amerika kommandó: Világrendőrség.

A Saul fia a 12. lett a The Guardian által felállított sorrendben. Nemes-Jeles László debütáló játékfilmje 2016-ban kapta meg a legjobb idegen nyelvű film Oscarját Hollywoodban.

Debrecenben lesz a kezdő felnőtt néptáncosok országos találkozója

Kultúra - 2019-09-12

Tizennyolc csoport csaknem négyszáz táncosa részvételével rendezik meg a hétvégén Debrecenben a 6. Kezdő Felnőtt Néptáncosok Országos Találkozóját.

Elhunyt Rajk László építész, díszlettervező

Kultúra - 2019-09-12

Elhunyt Rajk László Kossuth-díjas építész, díszlet- és látványtervező, a Magyar Televízió Közalapítvány kuratóriumának volt elnökségi tagja. A demokratikus ellenzék egykori tagja, volt SZDSZ-es politikus 70 évesen szerdán hunyt el - közölte a család csütörtökön.

Az Építészfórum honlapján megjelent tájékoztatás szerint Rajk László rövid lefolyású, súlyos betegséget követően hunyt el.

Rajk László 1949. január 16-án született Budapesten. Apja 1946 és 1949 között belügy- majd külügyminiszter volt, akit koholt vádak alapján letartóztattak és kivégeztek.

Kalász Márton költő 85 éves - Egy félreértett házi feladat indította el a pályán

Kultúra - 2019-09-08

Egy félreértett házi feladatnak köszönhetően indult el az irodalmi pálya felé - mondta Kalász Márton dél-baranyai sváb költő, író, műfordító. A Nemzet Művésze címmel kitüntetett, kétszeres József Attila- és Kossuth-díjas alkotó vasárnap lett 85 éves.

Átadták a MOME új campusát

Kultúra - 2019-09-06

- A jövőt képviseli a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) új campusa - mondta el a bruttó 21,4 milliárd forintból megvalósult épületegyüttes pénteki átadó ünnepségén Tarlós István főpolgármester.

A 2005 óta Moholy-Nagy László nevét viselő tudásműhely immár 135 éve a magyar formatervezés központjaként működik, és a beruházásnak köszönhetően Közép-Európa legkorszerűbb művészetoktatási intézményévé vált - hangsúlyozta a főpolgármester.

Tarlós István emlékeztetett arra, hogy az egyetemen 2010-ben jött létre az egyes szakterületeket átfogó új szervezeti struktúra, ugyanabban az évben pedig Budapest is új vezetést kapott, azóta pedig "emberöltőnyi" munkát sikerült itt elvégezni.

Nyolc bemutató az Örkény Színház új évadában

Kultúra - 2019-09-03

Térey-ősbemutató, Shakespeare-átirat, két regényadaptáció, valamint külföldi és magyar klasszikus színmű is - összesen nyolc bemutató - szerepel az Örkény István Színház 2019/2020-as évadának műsorában.

Európai Filmdíj - Indul a közönségszavazás 2019 legjobb európai filmjéről

Kultúra - 2019-09-02

- Elkezdődött a közönségszavazás 2019 legjobb európai filmjéről, a filmrajongók az Európai Filmdíj honlapján adhatják le szavazatukat a kategória 12 filmjére.

Díjat nyert Szabó Réka dokumentumfilmje a Szarajevói Filmfesztiválon

Kultúra - 2019-08-23

Szabó Réka A létezés eufóriája című dokumentumfilmje nyerte el a Szarajevói Filmfesztivál emberi jogi díját csütörtök este. A szakmai programokon öt készülő magyar filmet, filmtervet is díjaztak.

A fesztivál versenyprogramjában 16 dokumentumfilm indult, ezek közül választotta ki a nemzetközi zsűri a díjazásra érdemes alkotásokat.

Az egészestés dokumentumfilm a Tünet Együttes Szabó Réka rendezésében 2015-ben bemutatott, Sóvirág című táncszínházi előadásának próbafolyamatát követi végig. A dokumentumfilm a közelmúltban nagydíjat nyert a Kritikusok Hetén Locarnóban, a magyar mozikban pedig szeptember 12-étől lesz látható.

Jelentős szakmai díjjal tüntették ki a Kossuth Kiadó vezetőjét Pekingben

Kultúra - 2019-08-22

Kocsis András Sándort, a Kossuth Kiadó elnök-vezérigazgatóját díjazták Pekingben 14 másik külföldi szerző, fordító és könyvkiadó között a kínai könyvszakma legrangosabbnak számító, külföldieknek szánt elismerésével - jelentette a Hszinhua kínai állami hírügynökség.

Új komplexum épül a British Museum számára Londonon kívül a raktárban lévő kincsek bemutatására

Kultúra - 2019-08-21

- Új komplexum épül London közelében a British Museum raktárban elhelyezett kincseinek bemutatására. A 2023-ra elkészülő létesítményben világhírű antik szobrok és mozaikok is megtekinthetők lesznek.

Reisz Gábor filmje is jelölést kaphat az Európai Filmdíjra

Kultúra - 2019-08-20

Reisz Gábor Rossz versek című filmje is bekerült az Európai Filmdíjra jelölhető alkotások válogatásába - derült ki az Európai Filmakadémia (EFA) keddi közleményéből.

Szeptember 12-től vetítik a magyar mozik a Casablanca legendás magyar rendezőjéről szóló filmet

Kultúra - 2019-08-18

Szeptember 12-től vetítik a magyar mozik Kertész Mihályról, azaz Michael Curtizről, a Casablanca legendás magyar rendezőjéről szóló, több nemzetközi fesztiválon díjazott magyar életrajzi filmet, CURTIZ - A magyar, aki felforgatta Hollywoodot címmel, Topolánszky Tamás Yvan rendezésében.

Velencei filmfesztivál - Costa-Gavras életműdíjat kap a fesztiválon

Kultúra - 2019-08-14

Életműdíjjal tünteti ki a Velencei Filmfesztivál Costa-Garvras görög filmrendezőt, aki 1982-ben az Eltűntnek nyilvánítva című politikai dráma forgatókönyvéért kapott Oscar-díjat - írta szerdán a The Hollywood Reporter.

Harmadik alkalommal rendezik meg a Budapesti Klasszikus Film Maratont

Kultúra - 2019-08-09

Szeptember elején harmadik alkalommal rendezi meg a Magyar Nemzeti Filmalap a Budapesti Klasszikus Film Maratont, melynek fő témája ebben az évben a film és a zene lesz.