- Az új Nemzeti Táncszínház elkészülése mérföldkő a magyar táncművészet életében - hangsúlyozta a színház igazgatója, Ertl Péter az épület sajtóbejárásán, pénteken a fővárosi Millenáris parkban. Kiemelte: a legmodernebb színháztechnikával felszerelt táncszínházat úgy tervezték, hogy képes legyen kiszolgálni a jövő koreográfusait is.
A mintegy hétezer négyzetméteres új Nemzeti Táncszínházat a Millenáris park E épületében, a volt Ganz művek egykori ipari csarnokában alakították ki. A intézmény 2014-ben költözött ki a budai Várszínházból, mert az egykori karmelita kolostorban a Miniszterelnökség kapott helyet, azóta a színház ideiglenes játszóhelyeken működött.
Nagy Gábor József Attila-díjas költő és Paszkál Gilevszki macedón költő, műfordító vette át idén a Balassi Bálint-emlékkardot, amelyet szerdán adtak át a budapesti Gellért Szállóban.
A 16. századi magyar költőnek emléket állító elismerés a magyar irodalmi életben évtizedek óta széles körben elismert költőket, valamint a magyar irodalmat és benne Balassi költészetét fordító európai szellemiségű külföldieket jutalmazza.
Nyolcvan éves korában elhunyt Tandori Dezső Kossuth-díjas író, költő, műfordító, intermediális grafikus, a nemzet művésze - közölte a Petőfi Irodalmi Múzeum és a Digitális Irodalmi Akadémia a család nevében szerdán.
A közlés szerint az alkotót szerda hajnalban érte a halál.
Tandori Dezső 1938. december 8-án született Budapesten. Gyermekként határozta el, hogy író lesz, a korai prózai művek után gimnazistaként már versekkel is jelentkezett. Gimnáziumi tanára, a neves költő, Nemes Nagy Ágnes bátorította irodalmi próbálkozásait, rajta keresztül került szoros kapcsolatba többek között Mészöly Miklóssal, Ottlik Gézával és Mándy Ivánnal. Az érettségit követően az ELTE bölcsészkar magyar-német szakán tanult, az egyetem után nevelőtanárként dolgozott, 1964-ben főiskolai nyelvtanár lett, 1971 óta volt szabadfoglalkozású író, műfordító.
A várakozásoknak megfelelően Jorgosz Lanthimosz A kedvenc (The Favourite) című kosztümös filmje kapta a díjak zömét a Brit Film- és Televíziós Művészeti Akadémia (BAFTA) vasárnap esti londoni díjkiosztó gáláján, a legjobb filmnek és a legjobb rendezőnek járó két fő elismerést azonban a nagy vetélytárs, az Alfonso Cuarón rendezte Roma vitte el.
Magyar kutatók jártak a Föld legmélyebb barlangjában. A kaukázusi expedícióról készült Inverse Everest című filmet február 10-én vasárnap mutatja be a Duna televízió.
"A legmélyebb pont, ahová eljutottunk, mínusz 2080 méteren volt, a barlang legmélyebb pontja mínusz 2196 méteren van. Az Inverse Everest expedíció 2016 augusztusában zajlott, akkor ez volt a Föld legmélyebb barlangja, azóta a szomszédos Verjovkin barlangot húsz méterrel mélyebbre mérték" - mondta Adamkó Péter és Ambrus Gergely, az expedíció két barlangkutató tagja az M1 aktuális csatorna csütörtök délelőtti műsorában.
Digitálisan felújították Mészáros Márta Örökbefogadás című filmjét, amelyet a berlini premier után február 19-án mutatnak be az Uránia Nemzeti Filmszínházban - közölte kedden a Magyar Nemzeti Filmalap.
Az összegzés felidézi, hogy Mészáros Márta történelmet írt az 1975-ös Berlinalén: Örökbefogadás című filmjével első magyarként és első nőként nyerte el a fődíjat, az Arany Medvét. Idén a berlini nemzetközi fesztivál a film digitálisan felújított változatának bemutatásával tiszteleg Mészáros Márta munkássága előtt.
A Bajnokok (Campeones) című, fogyatékkal élők főszereplésével készült vígjátékot választotta a legjobb alkotásnak a spanyol filmakadémia a Sevillában rendezett 33. Goya-díjátadó gálán vasárnap hajnalban.
Magyar operett hagyományát szeretné továbbra is népszerűsíteni a Budapesti Operettszínház - hangsúlyozta Kiss-B. Attila, a színház pénteken hivatalba lépett főigazgatója az első társulati ülésen, amelyen bemutatták a színház vezetésének új tagjait is.
A főigazgató elmondta: főigazgatóként célja, hogy az operettszínházat a már stratégiai fontosságú nemzeti kulturális intézmények, mint a Művészetek Palotája, a Nemzeti Színház vagy a Magyar Állami Operaház minőségi szintjére, rangjára emelje. Mindezt szakmai műhelyekkel, hatékony próbafolyamatokkal, átgondolt repertoár-választással, külföldi és magyar szakemberek bevonásával, elismert és sikeres rendezők meghívásával akarja megvalósítani.
- Szilágyi Zsófia Egy nap című filmje kapta a B. Nagy Lászlóról elnevezett fődíjat a magyar filmkritikusoktól a pénteki budapesti díjátadón, ahol Ragályi Elemér Kossuth-díjas operatőrt életműdíjjal tüntették ki.
A Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) film- és tévékritikus szakosztálya és a Magyar Filmművészek Szövetsége filmkritikus szakosztálya tagjai a legjobb rendezés díját Kenyeres Bálint Tegnap című filmjének ítélték oda, míg a legjobb animációs filmért járó elismerést Traub Viktória Sellők és rinocéroszok című alkotása érdemelte ki - közölte a MÚOSZ.
Kovács István Ostrom című filmje a legjobb kisjátékfilm díját kapta, míg az előző év legjobb dokumentumfilmje Zurbó Dorottya Könnyű leckék című alkotása lett
Andy Vajnának köszönhető, hogy a magyar film új aranykora köszöntött ránk - mondta Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter a világszerte elismert filmproducer, a nemzeti filmipar fejlesztéséért felelős kormánybiztos búcsúztatásán.
Az eddigi tao-támogatásnál magasabb, fix összegű előadóművészeti támogatást kapnak a jövőben a fővárosi fenntartású színházak, idén ez az összeg 3,5 milliárd forint - az erről szóló, a kormány és a főváros között létrejött megállapodás részleteit Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter és Tarlós István főpolgármester ismertette hétfői budapesti sajtótájékoztatóján.
Koszorúzással emlékeztek a 100 évvel ezelőtt elhunyt Ady Endrére a költő sírjánál a Fiumei úti Nemzeti Sírkertben, vasárnap Budapesten.
Ady Endre az egyik legnagyobb magyar költő, sírjánál halála után 100 évvel is jogosan lehet mondani, hogy él, és élni fog - mondta Radnainé Fogarasi Katalin, a Nemzeti Örökség Intézetének főigazgatója a költő 2001 óta védett síremlékénél. Hozzáfűzte: a Fiumei úti Nemzeti Sírkert nem csupán temető, hanem a magyar kultúra olyan helyszíne, amely korszakokat, művészeti ágakat és műfajokat egyesít magában.
Ady Endre a gondolkozás és az érzés költészetével szemben az ösztön költészetét írta - hangsúlyozta L. Simon László, az Országgyűlés kulturális bizottságának alelnöke (FIDESZ).Kiemelte: értelmetlen napjainkban Ady Endre szemére vetni életformáját, emberi gyarlóságait, közéleti megnyilvánulásait, téves politikai ítéleteit; hiszen nem személyes életútja, hanem elementáris erejű költészete példa az utókor előtt.
Kiállítással és népzenei koncerttel, valamint táncházzal ünnepli a Magyar Kultúra Napját a New York-i Magyar Ház kulturális központ. Az idei programot a Magyar Ház a Balassi Intézet Magyar Kulturális Központtal közösen szervezte. A rendezvény egyúttal a magánadományokból és a Bethlen Gábor Alapítvány támogatásával felújított Magyar Ház dísztermének felavatási ünnepsége is.
Többek között Michelangelo rajzait; Rubens, Van Dyck és a flamand barokk mestereit; Magritte, Dalí és a szürrealisták munkáit, valamint Brassai fotográfiáit felvonultató kiállítások szerepelnek a Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria (MNG) 2019-es programjában.
Kis Hajni Last Call című munkája a legjobb rövidfilmnek járó díjat, Milorad Krstic rendezése, a Ruben Brandt, a gyűjtő pedig a Sky Arte televízió különdíját nyerte el a közép-európai filmek nagy presztízsű filmfesztiválján Triesztben - közölte a Magyar Nemzeti Filmalap szerdán.
- Egész éves programsorozattal emlékezik 1989-re idén a Magyar Nemzeti Múzeum (MNM), ahol jelentősen bővül a Seuso-kincset bemutató kiálltás, és többek között az antik Perzsiát és a 19. századi kaliforniai aranyláz magyar szereplőit vizsgáló tárlatok is várhatók.
A Nemzeti Múzeum 2018-ban 270 ezer látogatót fogadott, ezzel 2015-höz képest csaknem 80 százalékkal emelkedett a látogatottsága - közölte a múzeum hétfői sajtótájékoztatóján Varga Benedek főigazgató. Hozzátette, hogy az MNM Kínában, az Egyesült Államokban és több európai városban is sikeres kiállításokkal szerepelt.
A Nemzeti Múzeumban a napokban nyílt Az ismeretlen Görgei című, június végéig látogatható tárlat, amely nem csupán a honvéd tábornok életét tekinti át, de felidézi megítélésének változásait is.
A jelenlegi kamaratárlatnál jelentősebb bővebb, állandó kiállítás mutatja be a Seuso-kincset és a római Pannoniát júniustól, de az MNM számos időszaki tárlatnak is otthont ad majd. Kevesen tudják például, hogy az 1849-es magyar emigránsok milyen jelentős szerepet játszottak a kaliforniai aranylázban, ezt a témát ezért külön tárlat vizsgálja idén a Nemzeti Múzeumban - mondta el Varga Benedek.
Kiállítás idézi fel Rotschild Klára divattervező életét, nyáron két magángyűjtő történelmi magyar fegyvergyűjteményéből rendeznek tárlatot, ismét az MNM ad otthont Magyarországon a World Press Photo legjobb képeit bemutató válogatásnak.
- Március 14-től kerül a magyar mozikba Szász Attila Apró mesék című új romantikus történelmi thrillere, amely a második világháború utáni zűrzavaros Magyarországon játszódik.
- Zsigmond Dezső Balázs Béla-díjas filmrendező kapta a Kölcsey-emlékplakettet a magyar kultúra napja alkalmából vasárnap tartott ünnepségen a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Szatmárcsekén.
A Kölcsey Társaság által 1995-ben alapított irodalmi elismerés mellett kiosztották a Kölcsey-emlékérmét is, amelyet Gróh Gáspár irodalomtörténész vett át Bölcskei Gusztávtól, a társaság tavaly megválasztott új elnökétől.
A huszonhatodik alkalommal hagyományosan a helyi református templomban tartott ünnepségen a filmrendezőt méltatva Bölcskei Gusztáv arról beszélt, hogy a Szatmárt választott szülőhazájaként szerető Zsigmond Dezső pályafutását végigkíséri az egyszerű emberek iránti figyelem, a tények többoldalú, objektív bemutatása és a "hallgattassék meg a másik fél" elve.
Életének 75. évében hosszú betegség után budapesti otthonában elhunyt Andy Vajna, a magyar és a nemzetközi filmipar meghatározó alakja, filmproducer, nemzeti filmipar fejlesztéséért felelős kormánybiztos - közölte a Magyar Nemzeti Filmalap vasárnap.
Andy Vajna 1944-ben született Budapesten. 1956-ban 12 évesen egyedül menekült el Magyarországról és a Vöröskereszt segítségével Kanadába emigrált, a család végül Los Angelesben talált ismét egymásra. A Kaliforniai Egyetemen (UCLA) tanult, majd az egyetem mozgókép tanszékén kezdett el dolgozni. Később fotós vállalkozásba kezdett, majd Hongkongban parókakészítő vállalatot alapított és mozit üzemeltetett.
Tornyai János néprajzi gyűjteményéből nyílik kiállítás a festőművész nevét viselő hódmezővásárhelyi múzeumban pénteken.
Miklós Péter igazgató a tárlatot bemutató csütörtöki sajtóbejáráson közölte, hogy az esemény a Tornyai János születésének 150. évfordulójára szervezett emlékév nyitánya.
A jubileum alkalmából a közgyűjtemény tavasszal minden eddiginél teljesebb tárlatot rendez a festőművész alkotásaiból, emellett kiadványokat jelentetnek meg, és konferenciákat is szerveznek - emelte ki a szakember.
Terendi Viktória, a múzeum néprajzkutatója, a kiállítás rendezője elmondta, Tornyai János szegény paraszti családban nevelkedett. Több évtizedes néprajzi gyűjtőmunkája során azokat a gyermek korából visszaköszönő tárgyakat válogatta össze, melyek az életmód változásával elveszőben voltak, megőrzésüket azonban fontosnak tartotta. Hozzátette: ezek ihletül is szolgátak a művésznek, nem egy visszaköszön festményein.