Korábban Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöke ellenezte a felsőoktatási törvénytervezet koncepciójának azon elemét, mely 15 év oktatói tapasztalathoz kötötte volna az egyetemi docensi címet. A felsőoktatási törvénytervezet legfrissebb változata minimum tíz év oktatói tapasztalatot követően ítélné oda a kinevezést.
Hatékonysági, finanszírozási és minőségi problémákat állapított meg az felnőttképzés rendszerével kapcsolatban az Állami Számvevőszék (ÁSZ), amely a 2006 és 2009 közötti időszakot vizsgálta - olvasható a Népszabadságban. Miután a számvevőszék szerint a felnőttoktatásban megfogalmazott célok csak részben vagy hiányosan teljesültek, törvénymódosítást javasol az ÁSZ, egy követelményrendszer és egy az értékelést rögzítő információs rendszer felállításával.
A csaknem 7500 jelentkezőből valamivel több mint hatezren kezdhetik meg egyetemi, főiskolai tanulmányaikat a februárban induló képzéseken. A mesterképzésre készülők csaknem nyolcvan százaléka bejutott valamelyik megjelölt képzésre, míg az alapképzést választóknak alig harminc százaléka mondhatja el ugyanezt - olvasható a felvi.hu-n.
Óriási gond, hogy a felsőoktatási intézmények mintegy 80 százaléka mutat hajlandóságot az új tanítási módszerek használatára, de csak negyven százalékuk él a lehetőségekkel - értettek egyet a Bologna Konferenciasorozat első, A kétciklusú felsőoktatás tartalmi reformjának tapasztalatai címet viselő műhelybeszélgetésének résztvevői január 17-én, Budapesten.
Javaslatokat készítenek a felsőoktatásban érintettek az ágazat problémáiról, alapelveiről, és ezeket "összegyúrva" az új felsőoktatási törvény koncepciójával születik meg az a közös kiindulási alap, amellyel folytatható az egyeztetés - mondta a kormányszóvivő pénteken Budapesten.
A magán, illetve alapítványi felsőoktatási intézmények fenntartói, rektorai arra kérik a döntéshozókat, hogy a tervezett új felsőoktatási törvény – általában a lehetőségeket, illetve konkrétan a felvételi eljárást, a finanszírozást, az akkreditációt tekintve – továbbra is az esélyegyenlőség, az egyenlő bánásmód elve alapján kezelje az állami, az egyházi és a magán, illetve alapítványi felsőoktatási intézményeket.
Nem tartja értelmezhetőnek az új közoktatási törvény koncepciójában a 60 órás önkéntes társadalmi tevékenységet a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) - olvasható a hirszerzo.hu-n. Eközben a Gimnáziumok Országos Szövetsége (GOSZ) szerint a gimnáziumok számára változatlanul hagyott óraszám nem teszi lehetővé a közoktatási koncepcióban rájuk rótt pluszfeladatok ellátását.
A felsőoktatási törvény koncepciójához 333, a közoktatási törvény koncepciójához 490, míg a pedagógus életpálya-modellhez hetven pontosító, kiegészítő javaslat érkezett be az Oktatásért Felelős Államtitkársághoz - áll a Nemzeti Erőforrás Minisztérium (NEFMI) január 7-i közleményében. A nemzeti konzultációra december 31-ig adott lehetőséget az államtitkárság. A felsőoktatási törvény jogi normaszövegét február-márciusban készítik el.
A tanuló – a magántanuló is - az iskolával tanulói jogviszonyban áll. Az iskola igazgatója köteles tájékoztatni őt és szüleit a magántanuló jogairól és kötelességeiről. A magántanulót ugyanazok a jogok illetik meg, mint az iskolába járó többi tanköteles fiatalt, de egyes jogait külön is nevesíti a jogszabály.
A közoktatási koncepció szövegének a NEFMI honlapján 2010. december 11-én elérhető változata alapján a Közoktatáspolitikai Tanács diák oldala elkészítette véleményét az új közoktatási törvény koncepciójáról.
A törvénykoncepció bevezetése szerint a kerettörvény azért jó megoldás, mert: A jogbiztonság, a kiszámíthatóság és a kellő rugalmasság így egyaránt garantálható.
Elveszti önállóságát 2012. január 1-jétől a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem (ZMNE) és a Rendőrtiszti Főiskola (RTF) is, miután azokat a Magyar Közlöny legfrissebb számában közzétett kormányhatározat szerint összevonják a Budapesti Corvinus Egyetem (BCE) Közigazgatás-tudományi Karával - olvasható az eduline.hu-n.
Leváltották az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet (OFI) főigazgatóját, Csekő Krisztinát. Az április 1-jén kinevezett főigazgatót Hoffmann Rózsa menesztette posztjáról december 10-én - tudta meg az Edupress.
A Nemzeti Erőforrás Minisztérium háttérintézményét megbízottként jelenleg Kaposi József, korábbi szakmai és tudományos főigazgató-helyettes vezeti.
Réthelyi Miklós ígéretet tett arra, hogy nem lesz létszámleépítés a felsőoktatásban: maradnak az oktatók, a kutatók és a közalkalmazottak is - olvasható a hrportal.hu-n. Korábban azonban a Népszava arról számolt be, hogy a Belügyminisztérium csaknem 1,1 milliárd forintot ítélt oda 111 település önkormányzatának, hogy támogassa közoktatási intézményeikben a létszámleépítés költségeit.
2.550 fővel csökkentik jövőre az államilag támogatott képzésekre felvehető hallgatók számát - áll a december 8-án kiadott Magyar Közlönyben. Míg idén 56 ezer felvett diák tanulmányait finanszírozta az állam, jövőre 53.450 elsőéves hallgatónak nyújtanak hasonló lehetőséget.
Ugyan nyáron elfogadta az Országgyűlés Pokorni Zoltán és Pósán László fideszes politikusok módosítási javaslatát, mely szerint október 30-ig kellett volna előírnia a kormánynak, hogy mely tárgyakból követelnek meg a jövőben emelt szintű érettségit a felvételi eljárás során, a jövő évi költségvetést megalapozó salátatörvény elhalasztaná az emelt szintű matúra kötelezővé tételét - írja a Magyar Nemzet.