“Január 8-án olvastam a Magyar Nemzetben egy összeállítást, amelyhez – Szerető Szabolcs főszerkesztő-helyettes úrnak címezve – elküldtem egy hozzászólást. Tekintettel arra, hogy mindeddig ez nem jelent meg a lap hasábjain (levelemre választ sem kaptam), s különös tekintettel arra, hogy a témát azóta is napirenden tartja a Nemzet, idemásolom a szövegemet:
Az utóbbi napokban több sajtóorgánum is foglalkozott az art mozik helyzetével. A megjelent írásokban, interjúkban elhangzottakkal kapcsolatban az Art Mozi Egyesület az alábbi állásfoglalást teszi közzé.
Sajtóhírek szerint a Fővárosi Önkormányzat a jövőben közterület-használati díjat szedne a Sziget Fesztiváltól, amely az egy hetes rendezvény esetében akár 2.5 milliárd forint is lehet. Ez az összeg az esemény költségvetését figyelembe véve nyilvánvalóan irreális és az ország egyik legfontosabb zenei-kulturális rendezvényének megfojtását jelentené.
Az ország legnagyobb magángyűjteménye a napokban elhagyta a püspöki palotát, írta a Dunántúli Napló. Dr. Petró Sándor ismeretlen okokból hazavitte a nyolc éve adományozott kollekciót. A neves pécsi műgyűjtő 2002-ben a Pécsi Püspökségnek adományozta a gyűjteményének egy részét, majd a napokban az adományozás tényét felmondva, hazavitette az értékes kollekciót.
December 6-án emlékkonferenciát rendezett a Magyar Művészeti Akadémia, a Czuczor Gergely és Fogarasi János által szerkesztett A magyar nyelv szótára (1-6-., Pest, 1862-1874) munkálatainak és megjelenésének tiszteletére. A Budai Várban, a Magyar Kultúra Alapítvány székházában megrendezett egésznapos konferencián közel száz résztvevő hallgatta meg a tizenhat előadást és a számtalan hozzászólást.
A Magyar Színházi Társaság 2010. december 6-i közgyűlésén foglalkozott a hazai közéletünk tisztaságát veszélyeztető jelenségekkel, különös tekintettel a Nemzeti Színház körül kialakult hisztérikus hangulattal. A Magyar Színházi Társaság, mint a magyar színházak és színházszakmai szervezetek többségét képviselő szakmai, hangsúlyozottan nem politikai ernyőszervezet messzemenőleg tiltakozik minden olyan megnyilvánulás ellen, amely a művészeti és szellemi élet szabadságát veszélyezteti.
Sűrű decemberi kínálattal várja a nézőket a Színházi Kritikusok Céhe a Kritikus Óra programsorozaton
Szerencsés esetben a színházi kritikának fontos szerepe lehet abban is, hogy alkotó és néző közelebb kerüljenek egymáshoz. A komoly múlttal rendelkező, eddig elsősorban az évente kiadott színházi díjairól ismert szakmai szervezet, a Színházi Kritikusok Céhe éppen ezért fontosnak tartja a színházakkal és közönséggel való kommunikáció erősítését.
A Magyar Képzőművészeti Egyetem jelmez- és bábtervezés szakos hallgatóinak munkáiból nyílt kiállítás Báb-jel-mez címmel, 2010. november 30-án a debreceni Vojtina Bábszínházban.
A Magyar Képzőművészeti Egyetem szellemi arculatát az egyetemes és a magyar művészet régi és új értékeinek szabad kifejezése, vizuális kultúránk ápolása, természeti környezetünk és kulturális örökségünk védelme jellemzi.A Magyar Színházi Társaság elnöksége értetlenül veszi tudomásul, hogy az Előadó-művészeti Törvény 21.§ két bekezdését – annak ellenére, hogy augusztus óta rendszeresen keressük erre az alkalmat – szakmai egyeztetés és hatásvizsgálat nélkül készül a törvényhozás módosítani.
Hajdú-Bihar megye fontosnak tartja, hogy az őszi képző- és iparművészeti seregszemléjét minden esztendőben megrendezze. A kiállításnak több évtizedes hagyománya van, amely viszonyítási alap, emlékezetes mérföldkő az alkotók körében.
A SZAKMAI SZERVEZETEK HIÁNYOLJÁK AZ ELŐADÓ-MŰVÉSZETI TÖRVÉNY MÓDOSÍTÁSÁVAL KAPCSOLATOS EGYEZTETÉSEKET.
A debreceni grafika komoly múltra tekint vissza: a Huszár Gál nyomdájával induló munkát a Református Kollégium és városi nyomda alapozta meg. A kontinuitás szép példájaként említhetjük meg, hogy a II. világháború előtti éveket az ezredvéggel Várkonyi Károly kapcsolta össze.
A Gergye Krisztián Társulata idei első bemutatójára október végén kerül sor a MU Színházban. Az ADAPTÁCIÓ TRIKOLOR című kortárs táncelőadás a táncos-koreográfus személyiségére épülő identitásjáték szélesvásznon .
(részlet a Lupe magazin 2010/7 számából)
A „Festészet Napja” alkalmából a Debreceni Mű-Terem Galéria októberi kiállítására készülő művészt kérdeztük munkáiról:
Sokrétű, majdnem minden műfajt átölelő, igényes programokat kínál Debrecen október 15. és 31. között. A közel két hétig tartó fesztivál minden napja felejthetetlen élménnyel gazdagítja a cívisváros lakóit és a városba látogatókat. Ehhez a sikerhez az IT Services Hungary Kft. is hozzá kíván járulni, mint a Debreceni Őszi Fesztivál kiemelt szponzora.