Tanulási és koncentrációs zavart, valamint hiperaktivitást okoz gyermekeknél egy, az édességekben, üdítőitalokban, tejdesszertekben gyakran előforduló élelmiszer színezék. Hegyi Gyula szerint a gyakorlatban is érvényt kell szerezni az EU elővigyázatossági elvének, és nem szabad kockázatos anyagot élelmiszerben használni.
Az Országgyűlés 2008. június 9-én elfogadta a fogyasztóvédelmi törvény módosítását, amely jelentős változásokat eredményez.
A módosítások egy része a békéltető testületi eljárás szabályait érinti. A jövőben a vállalkozások fogyasztói jogvitáik rendezéséhez nem vehetik igénybe a testületek segítségét, módosul ugyanis a fogyasztó fogalma.
Egyes bankok a lakás hitelszerződések megkötése után drasztikusan növelik az előtörlesztés díját, vagy tetszőlegesen bevezetnek külön költségfajtákat, mint például a végtörlesztés díja. A fogyasztók döntését hitelfelvételkor jelentősen befolyásolja, hogy milyen feltételekkel (díjak és kamatok mellett) törleszthetik akár a futamidő előtt is a felvett összeget.
Továbbra is a gyártók többségének jelentős ellenállásába ütköznek a fogyasztói érdekképviseletek élelmiszer-címkézést szabályozó uniós tervezetére vonatkozó javaslatai.
Az Európai Fogyasztók Szövetsége az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület (OFE) és számos más európai szervezet támogatásával több ajánlást is megfogalmazott.
Amennyiben a Parlament küszöbön álló szavazásán a képviselők többsége – egyéni indítvány alapján – módosítja a fogyasztóvédelmi törvény békéltető testületekre vonatkozó egyes rendelkezéseit, komoly visszalépés következhet be az eddigi gyakorlatban, amely egyértelműen a kereskedők érdekeit szolgálná – hívja fel a figyelmet az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület (OFE).
Az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület (OFE) kezdeményezésére és aktív közreműködésével a Hírközlési Érdekegyeztető Tanácsban (HÉT) részt vevő legjelentősebb hírközlési szolgáltatók és szolgáltatói szövetségek fél évvel ezelőtt önszabályzó Ajánlást fogadtak el, amelyben a legfontosabb kérdésekben – mint például a kölcsönös írásos beleegyezés, az automatikus hosszabbítás eltörlése és az arányos értékkülönbözet a listaár és a hűségár között – sikerült megegyezésre jutni.
A távközlési szolgáltatások piacának, a választható szolgáltatók körének bővülése egyrészt kedvezően hatott a szolgáltatások áraira, másrészt a fogyasztók számára lehetővé tette, hogy igényeikhez mérten minél több szolgáltatás közül választhassanak. Számos új szolgáltatás jelent meg ugyanis akár a vezetékes, akár a vezeték nélküli telefon, illetve internet szolgáltatások körét nézzük.
Az utóbbi időben folyamatos megkeresések érkeznek a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság Észak-alföldi Regionális Felügyelőségéhez, miszerint a kereskedelem és a szolgáltatás területén a hatóságok, így felügyelőségünk is folyamatosan ellenőrzi és szankcionálja (bírságolja) azt, amennyiben az üzletekben vagy a szolgáltatás területén közreműködő dolgozók nem rendelkeznek név és beosztást azonosító névkártyával (kitűzővel).
Mi is az ingatlan időben megosztott használati jogának megszerzésére irányuló szerződés?
Olyan egy vagy több egymással összefüggő szerződés, melyek alapján a fogyasztó az értékesítőtől ellenérték fejében közvetlenül vagy közvetve, legalább hároméves időtartamra jogot szerez egy vagy több ingatlan ismétlődő, meghatározott időtartamú üdülési vagy lakáscélú használatára.
12 európai uniós tagország 42 egészségügyi, fogyasztóvédelmi, illetve szülőket tömörítő szervezete – köztük az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület – azzal a kéréssel folyamodott az EU Egészségügyi biztosához, hogy függessze fel hat élelmiszerszínezék (E102 tartrazine, E104 kinolinsárga, E110 narancssárga S, E122 azorubin, E124 neukokcin, E129 allura vörös AC) használatát, melyeket összefüggésbe hoztak a gyerekekben kialakuló növekvő hiperaktivitással.
Hiányzó használati útmutatók, érthetetlen magyarázatok, le nem fordított idegen nyelvű tájékoztatók. Fogyasztók, akik eleve esélytelenek arra, hogy az elvárt módon járjanak el.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesülethez (OFE) számtalan panasz érkezik a használati-kezelési útmutatókkal kapcsolatban.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület (OFE) tapasztalatai szerint továbbra is sok a probléma az úgynevezett betelefonálós játékokkal. A többnyire egyszerű feladványokkal és nagy nyerési eséllyel kecsegtető játékok emeltdíjas telefonjai gyakorta több ezer forintos számlát okoznak a fogyasztók számára.
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a közelmúltban versenyfelügyeleti eljárást folytatott az ügyben, mely az interaktív televíziós játékkészítők és -szervezők kötelezettségvállalásával zárult.
A Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetsége tematikus sajtóközlemények segítségével kívánja felhívni a fogyasztók figyelmét egy-egy jogterület, szerződéstípus, fogyasztók érdekeit védő szabályozására.
Utazási szerződések esetén a jogszabály előírása alapján az utazási szerződést kötelező írásba foglalni, és annak egyik példányát át kell adni az utas részére.
Reggel 6 és este 9 óra között legyen tilos minden elektronikus médiumban (tévé, rádió, internet) az „egészségtelen” (magas só-, cukor- és zsírtartalmú, illetve kalóriadús és tápanyagszegény) élelmiszerek reklámja – ezt tartalmazza többek között a Fogyasztók Világszervezete (Consumers’ International – CI) és az Elhízás Elleni Nemzetközi Akciócsoport (International Obesity Taskforce – IOTF) által kidolgozott tízpontos nemzetközi kódrendszer (a teljes szöveg"Szó szerint idézve" rovatunkban olvasható.)
Az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület (OFE) idén immár visszatérően Fogyasztók Hetei rendezvénysorozattal ünnepli március 15-ét, a Fogyasztók Világnapját. A több mint félszáz program között lakossági fórumok, tanácsadással egybekötött áruházi kitelepülések és rendhagyó iskolai bemutatók, órák is szerepelnek.
Nyolc hatóság 2008. február 21-től 2008. március 31-ig ún. „Kikelet” akciósorozat keretében folyamatosan és szükségszerűen egyeztetett ellenőrzéseket tart. A kis- és nagykereskedelemben az aktualitásokhoz igazodva a húsvéti szezonális termékek (édesipari termékek, sonkák, húskészítmények) forgalmazási körülményeit és konkrétan a termékeket ellenőrzik a hatóságok saját feladatkörüknek megfelelően.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesülethez (OFE) több olyan bejelentés is érkezett, amely arról tanúskodik, hogy különböző Tesco áruházak továbbra is úgy hirdetnek akciós termékeket, hogy azok csak nagyon korlátozott mértékben hozzáférhetőek a fogyasztók számára, így már akár az akció első napján elfogynak.
Házi tesztünkben, 20-féle boltban kapható gyümölcsdzsemet vizsgáltunk.
Tesztünkbe igyekeztünk, minden olyan gyümölcsöt beválogatni, ami népszerű a fogyasztók körében. Így nem maradtunk meg a sárgabarack-szamóca-szilva hármasának körében, hiszen sokan a málnát szeretik, míg mások a meggyet favorizálják, megint mások pedig az áfonyára voksolnak.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesülethez (OFE) ismételten* több olyan panasz érkezett, amelyben fogyasztók arról számolnak be, megtévesztő módszerekkel próbálják őket rávenni, hogy régi telefonos előfizetésüket cseréljék újabbra.
Az OFÉ-nak a panaszosok a következőket mondták el: a „Magyar Telecom” nevében keresik meg őket telefonon, kedvezményes, vonalas telefonra szóló előfizetői ajánlattal. Fontos megjegyezni, hogy olyan fogyasztókról van szó, akik a Magyar Telekom (T-Com) vállalatnál már előfizetéssel rendelkeznek.
Elektromos férfiborotvák tesztje
Magyarországon minden tizedik férfi használ elektromos borotvát. Arra voltunk kíváncsiak, hogy akik a hab és víz nélküli használható „villanyborotvákra” esküsznek, miből választhatnak.